Valve-webinaari: Helvetinkone
Katso Valveen & Trainers' Housen Helvetinkone-webinaarin tallenne niin kuulet, miten rakentaa kasvukoneisto tässä ajassa ja kuinka yhdistämällä myynnin ja markkinoinnin toimenpiteet saadaan huipputuloksia aikaiseksi.
Webinaarissa Valveen kasvupäällikkö Markus Valtonen kertoo, miten Valveella pystyttiin yli kaksinkertaistamaan inbound-liidien ja luotujen myyntimahdollisuuksien määrä sekä kasvattamaan uutta liiketoimintaa yli 50 % tänä vuonna.
Webinaarissa kuulet myös miten saada enemmän laadukkaita asiakaspalavereita myyjien kalentereihin ja mitä uusasiakashankinta vuonna 2020 vaatii Trainers' Housen muutoskonsultti Toni Heiskaselta.
Webinaarissa käsittelimme mm. seuraavia aiheita:
- Miten rakentaa automaattinen markkinoinnin ja myynnin koneisto
- Miten kohdentaa markkinoinnin ja myynnin tekemistä potentiaalisimpiin yrityksiin
- Miten markkinointi syöttää lämpimiä liidejä myynnille
- Miten sopia tehokkaasti laadukkaita asiakaspalavereita
- Uusasiakashankinta vuonna 2020 aktiivisen myyjän näkökulmasta
Asiantuntijat
Toni Heiskanen, Change Consultant, Trainers' House
Toni on erikoistunut uusien asiakkaiden voittamiseen. Kokemusta hänellä on myynnistä 9 vuoden ajalta kymmenien tuhansien puhelinsoittojen sekä tuhansien asiakaskohtaamisten edestä. Toni auttaa yrityksiä tekemään heidän myyntityöstä vaikuttavampaa, tuottavampaa sekä skaalautuvampaa.
Markus Valtonen, Growth Manager, Valve
Markus vastaa Valveen kasvumarkkinoinnista ja myynnin kehittämisestä. Hän aloitti työt Valveella tammikuussa 2020. Aikaisemmin Markus työskenteli HubSpot-konsulttiyrityksessä ja sitä ennen Trainers' Housella yli kolme vuotta myynnin ja esimiestyön kehittämishankkeissa.