Valve Branding Oy on saanut Business Finlandin rahoituksen uuden tekoälyratkaisun Proof of Concept -vaiheen toteuttamiseen. Kehitystyön tavoite on uudistaa B2B-yritysten tapaa ymmärtää, ohjata ja optimoida asiakkaan ostopolkua – generatiivista tekoälyä hyödyntäen.
Valve testaa kehityshankkeessa tekoälypohjaista ratkaisua, joka auttaa yrityksiä nykyisiä työkaluja tehokkaammin tunnistamaan ostopotentiaalia, kohdentamaan viestintää ja vähentämään asiakaspoistumaa.
“Meillä ei ole tarvetta tuottaa asiakkaille lisää kalvosulkeisia – haluamme tuottaa heille tuloksia. Valve toimii tässä kehityksessä edelläkävijänä Suomessa. Business Finlandin avulla meillä on nyt rahoitus, selkeä visio ja kyky rakentaa kokonaan uudenlaisia ratkaisuja asiakkaillemme”, sanoo Valveen toimitusjohtaja Jorma Maaninka.
Chief AI & Consulting Officer Mika Hyötyläinen johtaa projektia, jonka Proof of Concept -vaiheessa ratkaisua kehitetään yhdessä muutaman pilottiasiakkaan kanssa. Ensimmäinen pilotti toteutetaan Valveen omassa liiketoimintaympäristössä. Tarkoitus on todentaa, miten tekoäly voi parantaa ostopolun vaikuttavuutta automatisoidusti alusta loppuun – analysoinnista toimenpiteisiin ja toteutukseen.
“Me emme halua rakentaa tätä suljetussa labrassa. Kehitämme tätä yhdessä asiakkaidemme kanssa, heidän datansa pohjalta, heidän maailmassaan. Uskon, että vain niin voi syntyä ratkaisu, joka toimii arjessa ja tuottaa oikeita tuloksia”, Hyötyläinen korostaa.
Etsimme nyt pilottikumppaneita mukaan kehitykseen
Valve kutsuu nyt kourallisen edelläkävijäyrityksiä luomaan tulevaisuuden tapoja parantaa asiakkaan ostopolkua. Kiinnostaako sinua hyödyntää tekoälyä uusien asiakkaiden hankintaan, lisämyynnin tunnistamiseen tai asiakaspoistuman vähentämiseen? Meillä on nyt valmis konsepti, jota haluamme rakentaa yhdessä kanssasi.
Lisätiedot ja haastattelupyynnöt:
Mika Hyötyläinen
Chief AI & Consulting Officer, Valve Branding Oy
mika.hyotylainen@valve.fi
+358 50 458 4132
LinkedIn
Valve on B2B-markkinoinnin asiantuntijatalo, joka yhdistää strategisen ajattelun, luovan suunnittelun ja teknologiaosaamisen. Toimimme Helsingissä ja palvelemme yli 200 B2B-yritystä ja julkisen sektorin organisaatiota kotimaassa ja kansainvälisesti. Olemme osa globaalia E3-verkostoa ja yksi Suomen johtavista HubSpot-kumppaneista tuoreen Advance B2B yrityskauppamme myötä.